Przydomowy balkon lub niewielki taras to miejsce, w którym chętnie wypoczywamy po całym dniu pracy. Aby zatem móc cieszyć się takim relaksującym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, warto wiedzieć, jak samodzielnie zbudować drewniany balkon krok po kroku.

Własnoręczne zaprojektowanie efektownego, rustykalnego balkonu z drewna nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wystarczy nieco wprawy oraz dobry i oryginalny pomysł, a z pewnością nasz balkon lub kameralna loggia stanie się niebanalną ozdobą całego mieszkania. Jak zatem kolejno należy zaplanować prace budowlane, dotyczące naszego wymarzonego balkonu?

Prosty, drewniany balkon można wykonać w podobny sposób, w jaki projektuje się tarasy murowane, stawiane na słupach. Z jednej strony konstrukcja opierać się więc będzie bezpośrednio o elewację budynku, od drugiej zaś podparta będzie masywnymi i mocnymi palami. W taki sposób balkon z drewna dobudować można do każdego budynku, zarówno domu jednorodzinnego jak i zabytkowej kamieniczki.

Aby zamocować drewnianą podłogę oraz ścianki balkonu do fasady budynku, należy w niej zamontować specjalne gwintowane pręty lub solidne wsporniki, służące do późniejszego zamocowania bali lub desek. Pamiętajmy jednak, aby dobudowywany do lokalu mieszkalnego balkon był odpowiednio długi i głęboki. Optymalne wymiary takiego balkonu to około 3 na 3 metry. Oczywiście, zależnie od własnych potrzeb możemy też zdecydować się na węższy, długi balkon, przypominający nieco efektowną galerię.

Solidna konstrukcja naszego drewnianego balkonu powinna opierać się na legarach, które z powodzeniem utrzymają określony ciężar. Warto pamiętać, iż im większa powierzchnia tarasu, tym bardziej solidnie i trwale powinien on być wykonany. W taki sposób z powodzeniem uchronimy się przed niebezpiecznymi usterkami budowlanymi. Do balkonu z drewna warto także przymocować efektowną i oryginalną balustradę o odpowiadającej naszym potrzebom wysokości i szerokości.

Po zakończeniu prac budowlanych warto przystąpić do wykończenia balkonu oraz jego ewentualnego ocieplenia. Na koniec należy pomalować ściany na wybrany kolor i z pomysłem urządzić dostępną przestrzeń, na przykład poprzez ustawienie ulubionych roślin balkonowych czy ekologicznych mebli ogrodowych oraz wszelkich dodatków i ozdób.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 320

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-balkon-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases.' in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:323 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/functions.php(3598): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/plugin.php(524): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/load.php(671): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 323